Gleba zawiera 3 podstawowe składniki, które decydują o jej strukturze: piasek, ił i glinę. Żeby się dowiedzieć, jaką masz glebę, nasyp filiżankę ziemi do półlitrowego słoika i dopełnij czystą wodą. Pozwól, żeby mieszanina się ustała. Wydzielą się wówczas osobne warstwy z piaskiem na dnie, iłem w środku i gliną na wierzchu. Grubość warstw wskazuje na proporcje składników. Idealna piaszczysto-gliniasta gleba zawiera około 50 proc. Piasku, 25–50 proc. iłu i do 25 proc. gliny.

Lekarstwo na wszystko
Materia organiczna, taka na przykład jak kompost, przefermentowany obornik i rozłożone suche liście, doskonale poprawia strukturę gleby. Powoduje rozluźnianie ciężkich gleb gliniastych, a glebom piaszczystym pomaga w zatrzymywaniu składników odżywczych i wilgoci. Podczas przekopywania dodawaj jej hojnie – do 25 proc. objętości, a pod każdą roślinę nasyp przynajmniej 3–5-centymetrową warstwę.

Zasadowa czy kwaśna?
Użyj zestawu testowego do zbadania pH gleby, które jest miarą jej kwasowości i zasadowości. Jeżeli gleba ma odczyn kwaśny – dodaj wapna ogrodowego, jeżeli zasadowy – sypkiej siarki w ilości wskazanej na opakowaniu. Ciężka gleba wymaga ich więcej niż lekka gleba piaszczysta.

Prosty test
Jeżeli twoje hortensje kwitną na niebiesko, gleba ma odczyn kwaśny, jeżeli na różowo – zasadowy.

Im głębiej, tym lepiej
Przekopywanie gleby powoduje rozluźnienie jej struktury i zwiększa ilość tlenu, co pomaga bakteriom w rozkładaniu materii organicznej i uwalnianiu do gleby składników odżywczych. Większość roślin rośnie lepiej, gdy ziemia została przekopana na głębokość 15–30 cm.

Wartościowe dżdżownice
Niewiele dżdżownic na 1 mkw. ziemi może wskazywać na słabe natlenienie gleby, jej zasolenie, zbyt dużą zwartość lub brak w niej materii organicznej. Przeprowadź test na pH, aby się przekonać, czy może pomóc nawożenie. Zestaw do testu kup w sklepie ogrodniczym, gdzie później sprzedawca zinterpretuje ci wynik.

Wilgotne miejsca
Nigdy nie chodź po wilgotnej ziemi, szczególnie, jeśli jest to gleba gliniasta, bo skawali się jeszcze bardziej. Jeżeli już musisz przejść, poukładaj kawałki desek lub kamienie. Żeby sprawdzić, czy ziemia nadaje się do uprawy, wykop dołek głębokości 8 cm i weź z niego garść ziemi. Powinna się kruszyć, a nie skawalać – wtedy jest dobra.

Właściwy drenaż

Większość roślin wymaga dobrze zdrenowanej ziemi, aby ich korzenie nie gniły. Żeby sprawdzić drenaż na działce, wykop kilka dołków o głębokości 30 cm i wymiarach 60 x 60 cm. Dołki wypełnij wodą i notuj czas jej wsiąkania. Czas w granicach 30–60 min jest bardzo dobry, chociaż drenaż trwający do 4 godz. będzie tolerowany przez wiele roślin. Żeby poprawić ten stan, dodaj do ziemi kompostu lub zbuduj dla roślin podniesione grządki.