Większość początkujących, a nawet długoletnich ogrodników nie robi samodzielnie rozsady. Kojarzy się ona z mnóstwem pudełeczek po jogurtach, w których może co dziesiąta roślina się do czegoś nadaje. Czy istnieje łatwy sposób na rozsadę? Rozsada pomidorów wreszcie bez tajemnic!

Jak powstaje rozsada pomidorów – wskazówki techniczne

Przygotowanie podłoża do pomidorów:

Można je kupić gotowe, i tu najlepiej sprawdzają się podłoża do siewu, nie zwykła ziemia uniwersalna. Jest to spowodowane dodatkiem krzemionek do torfu, stanowiącego jej podstawowy składnik. Można też zrobić podłoże samodzielnie, i tutaj ważna jest sterylność. Dlatego warto wymieszaną przez siebie ziemię z piaskiem wyprażyć, aby pozbyć się zarodników grzybów.

Napełnienie podłożem pojemników.

Tutaj znów 2 sposoby: albo na początek napełniamy tacki wysiewne wielokomórkowe, i z nich siewki trzeba przepikować, albo siejemy do docelowych pojemników. Najlepsze są doniczki torfowe (do kupienia tutaj), ponieważ rozkładają się w ziemi, i sadzonek nie będziemy z nich w ogóle wyciągać. W ten sposób korzenie są nienaruszone i rośliny mają lepszy start. Podłoże podlewamy.

Idealne miejsce

Ciepły i słoneczny parapet, to jest coś niezbędnego. Im więcej słońca, tym lepiej. Dlatego nie ma sensu spieszyć się z wysiewem, bo im później, tym słońce dłużej świeci. Rośliny wysiane w lutym nie będą dostatecznie oświetlone, i dlatego mogą się wyciągać. Na początku, do skiełkowania, będą potrzebować ciepła. A później – głównie światła.

Wysiewanie pomidorów

Istnieje ogromny wybór nasion pomidorów. Warto kierować się krótkim czasem oczekiwania na owoc. Gdyby bowiem lato miało być deszczowe, nasze pomidory mogą zachorować na zarazę ziemniaczaną, zwłaszcza będąc w gruncie. Stąd im szybciej będą owoce, tym więcej zdążymy zebrać przed ewentualnym zakażeniem. Praktyka pokazuje, że zarażenie krzaków oznacza ich błyskawiczny koniec, dlatego warto mieć szybkie odmiany. Wysiewamy nasiona bardzo skąpo, w każdej doniczce (oczku tacki) najwyżej 3 nasiona, aby siewki miały powietrze wokół siebie i nie konkurowały o światło. Nasiona od polskich firm nasiennych mają bardzo wysokie kiełkowanie, powyżej 90%.