Coś dla tych, którzy chcą zaplanować ogród z myślą o najmłodszych. Trawnik dla dzieci jest najlepszym rodzajem podłoża do zabawy. Ważne, aby wszyscy byli zadowoleni: użytkownicy trawnika, jego konserwatorzy, a trawa była równa i gładka. O czym trzeba wiedzieć, aby tak było?

Trawnik przydomowy wcale nie musi być duży! Im mniejszy, tym więcej zmieścimy dokoła drzew. Tak, tych okropnych, zrzucających liście drzew liściastych. Po co? Bo w ten sposób zapewniamy dzieciom cień. A jest to niezbędne, chyba że mamy frajdę w cogodzinnym smarowaniu małych piłkarzy kremem UVB 50. Na trawniku musimy zmieścić to, co odpowiednie do wieku naszych pociech, i co CHCEMY im zainstalować

Minusy zbyt dużego trawnika:

  1. Dzieci cały czas są wystawione na słońce – czapki i kremy z filtrem są niezbędne;
  2. Na wielkim trawniku hula wiatr, bo nic go nie ogranicza. To co, parawan potrzebny we własnym ogródku?
  3. Widok ogromnej zielonej połaci po prostu szybko się nudzi i nie pobudza wyobraźni, tak jak roślinna gęstwina;
  4. Im większy trawnik, tym więcej czasu, energii i pieniędzy zużyjemy na jego utrzymanie. A kosić trzeba co najmniej raz w tygodniu!

Jakie nasiona na trawnik dla dzieci?

W mieszance, którą kupujemy na trawnik dla dzieci, najbardziej istotna będzie odporna na deptanie wiechlina łąkowa. Trawy sportowe, oprócz intensywnie rosnących życic, muszą zawierać właśnie ten gatunek. Wiechlina stanowi 15% trawy sportowej, dostępnej u nas w sklepie, zobacz tutaj. I taki procent jest idealny, aby osiągnąć efekt gładkiej murawy do biegania.

Zakładanie trawnika

Na początku należy nawieźć 10cm żyznego podłoża. To musi być humus, ziemia z wykopu jest martwicą na której nic nie urośnie. Zakładając mały trawniczek, można po prostu kupić ziemię ogrodową, a już świetnie, jeśli dodamy do niej 10% piasku i 10% kompostu. Jeśli jesteście pewni, że w Waszym ogrodzie na stopro jest wystarczająca warstwa żyznej ziemi, czeka Was żmudne odchwaszczanie. Kiedy pozbędziecie się wszelkich roślin (korzenie powojów są najlepsze!), można przejść do punktu następnego.

Następnie teren musi zostać wyrównany. Nieporządne wyrównanie będzie się mściło, ponieważ na nierównym podłożu koszenie jest nieskuteczne.

Jeśli chcecie założyć pod trawnikiem siatkę na krety, trochę należy zburzyć dotychczasową kolejność. Najpierw wyrównujemy i odchwaszczamy obecny  teren, potem kładziemy siatkę, i przysypujemy 10cm warstwą żyznego podłoża. Jeśli w sąsiedztwie są krety, należy to wziąć pod uwagę.